Lokalita

Krásne v Krásne - Lokalita

Krásno nad Kysucou sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, prevažne v Kysuckej vrchovine, ale čiastočne tu zasahujú aj Kysucké Beskydy a Javorníky. Centrálna časť mesta leží v Krásňanskej kotline, do severnej časti Kalinova (po rieku Bystrica) zasahujú Kysucké Beskydy podcelkom Rača, južná časť Kalinova, ako aj Blažkov a Drozdov patria do podcelku Vojenné a Zákysučie v Javorníkoch je rozdelené medzi Rakovskú hornatinu na severe a Ochodnickú vrchovinu na juhu.

Cez mesto preteká rieka Kysuca, ktorá je hlavným tokom a jej prítok Bystrica. Je vstupnou bránou do Bystrickej doliny, ako aj centrom rovnomenného mikroregiónu. Vďaka svojej výhodnej polohe je významným dopravným uzlom a priemyselným strediskom v rámci celého kysuckého regiónu. Východným okrajom mesta vedie cesta I/11, ktorú tu križuje II/520, západný okraj lemuje železničná trať Žilina – Ostrava.

Krásne v Krásne - Občianska vybavenosť

Občianska vybavenosť

V meste Krásno nad Kysucou je kompletná občianska vybavenosť, nachádza sa tu niekoľko materských a základných škôl, tiež stredná škola a zdravotné stredisko. Z rekreačných aktivít môžete využiť napríklad futbalové ihrisko s umelou trávou, lezeckú stenu, fitness, či bowling. Veľmi obľúbená je MM aréna s hokejovou halou, telocvičňou, wellness a podobne. Milovníci cyklistiky si prídu na svoje na 50km cyklotrase, ktorá vedie z Krásna až na Vychylovku, prípadne na náročnejšom okruhu Oščadnica - Veľká Rača - Krásno. V Krásne sa taktiež nachádza rozvíjajúci sa priemyselný park, v ktorom je veľký potenciál vytvorenia nových pracovných miest.

Krásne v Krásne - Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou patrí pod správu Kysuckého múzea v Čadci. Návštevníkom ponúka zaujímavú a nesmierne pútavú stálu expozíciu s názvom "Kysucká Odysea"., vďaka ktorej je možné na jednom mieste spoznať bohatú históriu Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov.

Krásne v Krásne - Rozhľadňa u Jantov

Rozhľadňa u Jantov

Novopostavená Rozhľadňa u Jantov sa nachádza nad mestom Krásno nad Kysucou. Nájdete ju v osade U Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Vyhliadka bola slávnostne otvorená pre verejnosť 30. augusta v roku 2020. Vďaka skvelému umiestneniu ponúka návštevníkom ideálny výhľad na mesto a okolie. Z osady je pekný pohľad na mesto a až na mestskú časť Kalinov, Oščadnicu, Veľkú Raču a okolité hrebene, na osady Lastovicov, Sýkorov, Macurov, Tuňákov. U Jantov sa nachádzajú drevené i murované domy, ešte dnes tu stoja drevené hospodárske budovy, ktoré často boli miestom stretávania sa osadníkov.

Krásne v Krásne - Osada u Lastovicov

Osada u Lastovicov

Osada u Lastovicov je v sprievodcovi krásňanských osád označená ako „najromantickejšia osada“. Toto pomenovanie si právom zaslúži. Jej posadenie v prírode, krásne zrekonštruované pôvodné chalúpky, ako aj veľmi príjemní obyvatelia (stáli aj víkendoví), túto osadu predurčujú na vizuálne zážitky i krásne fotografie. Za týmto účelom tu dokonca chodí veľa svadobných párov i fotografov. Skôr ako dorazíte do tejto osady Vás zaujme kryté posedenie uprostred lúky s nádherným výhľadom na mesto Krásno ako aj Bystrickú dolinu. Osadou prechádza viacero turistických ciest. Jednak sú to značené trasy mesta Krásna nad Kysucou, ale aj turistická trasa končiaca na vrchole Veľkej Rače. Je vhodná pre peších turistov, ako aj zdatnejších cykloturistov.

Krásne v Krásne - Kalvária s krížovou cestou

Kalvária s krížovou cestou Krásno nad Kysucou

Krížová cesta vedie od malej kaplnky na konci ulice Dielničky strmou cestou až na vrch Diel, neďaleko osady U Jantov. Krížovú cestu tvorí 14 zastavení od odsúdení Ježiša Krista až po jeho uložení do hrobu. Každé zastavenie je malou kamennou stavbou, obložené kameňom, zastrešené drevenou strieškou, na vrchu s krížikom. Vo vnútri zastavenia je výjav – kovová plastika.